2021 Shootout
Overall Standings
Daily Categories
Day One
Day Two
Day Three
Teams
Media
Videos
Photos
Information
2019
2018
2017
2016
2015
Schedule
Rules
Jackpots
Video Evidence
Billfish Regulations
Sponsors
Overall Standings
Base Entry
Rank
Team
Points
1
Miss Victoria
3150
2
Triple Sea
2100
3
Lo Que Sea
1900
4
Builder's Choice
1800
5
Canyon Lady
1650
6
Catch 23
1500
7
Loner
1400
8
Gina Lisa
1400
9
Temptress
1250
10
Electric Bill
1250
1
2
3
4
CatchStats
Team Count
34
Angler Count
195
Billfish Count
144
Blue Marlin Count
48
White Marlin Count
81
Sailfish Count
14
Spearfish Count
1
Unidentified Billfish Count
0
Dolphin Count
2
Wahoo Count
0
Blackfin Tuna Count
0
Yellowfin Tuna Count
1
Billfish per Team
4.24
FishLog
Team
Angler
Species
Catch Time
Points
Jichi
Alex Vasquez
Sailfish
5.01.21 04:21:24
100
Electric Bill
Michael Ebert
White Marlin
5.01.21 03:43:20
150
Temptress
Joseph Souto
Blue Marlin
5.01.21 03:24:35
400
Catch 23
Danny Young
Blue Marlin
5.01.21 02:57:28
400
Grand Slam
James Breen
Blue Marlin
5.01.21 02:28:45
400
Electric Bill
CPAK
Blue Marlin
5.01.21 02:19:42
400
Gina Lisa
Nicole Scotti
Blue Marlin
5.01.21 02:08:10
400
Ohana
John LaGrone
Sailfish
5.01.21 01:58:33
100
Special Situation
Wayne Powell
Blue Marlin
5.01.21 01:21:02
400
Reel Lax
Rudy Espinosa
Spearfish
5.01.21 01:15:38
150
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
...
$2,000 Billfish Release Division
Optional Category
Rank
Team
Points
1
Miss Victoria
3150
2
Triple Sea
2100
3
Lo Que Sea
1900
4
Builder's Choice
1800
5
Canyon Lady
1650
6
Catch 23
1500
7
Gina Lisa
1400
8
Temptress
1250
9
Electric Bill
1250
10
Grander
1200
1
2
3
$5,000 Largest Blue Marlin
Optional Category
Rank
Team
Angler
Species
Catch Time
Weight
Points
1
Sonny Boy
Patrick Rusbridge
Blue Marlin
4.30.21 12:06:51
421.8
421.8
2
Anakalea
Gioncarlo Ratti
Blue Marlin
4.29.21 12:24:43
361.2
361.2
$2,000 Overall WTA
Optional Category
Rank
Team
Points
1
Miss Victoria
3150
2
Triple Sea
2100
3
Lo Que Sea
1900
4
Builder's Choice
1800
5
Canyon Lady
1650
6
Catch 23
1500
7
Loner
1400
8
Gina Lisa
1400
9
Temptress
1250
10
Electric Bill
1250
1
2
3
Funfish Division - Mahi
Optional Category
Rank
Team
Angler
Species
Points
1
Reel Life
Mike Espinosa
Dolphin
34.2
2
Reel Life
Andrew Camp
Dolphin
26
Funfish Division - Tuna
Optional Category
Rank
Team
Angler
Species
Points
1
Triple Sea
Carl Manchaca
Yellowfin Tuna
16
Funfish Division - Wahoo
Optional Category
Rank
Team
Angler
Species
Points
No live scoring to display yet.
Top Captain & Crew
Optional Category
Rank
Angler
Team
Points
1
Brian Speedy
Miss Victoria
3150
2
Jimmy Werling
Triple Sea
2100
3
Mike Brady
Lo Que Sea
1900
4
Bill Davis
Canyon Lady
1650
5
Stetson Turney
Catch 23
1500
6
Danny Scotti
Gina Lisa
1400
7
Nick Carullo
Temptress
1250
8
Ronnie Fields
Electric Bill
1250
9
John Stark
Grander
1200
10
Russell Sinclair
Wave Paver
1150
1
2
3
Top Angler
Base Entry
Rank
Angler
Team
Points
1
Colton Resor
Miss Victoria
1750
2
Carl Manchaca
Triple Sea
1700
3
Marion Uter
Grander
1200
4
Bob Osborne
Loner
1100
5
Austin Genord
Miss Victoria
1100
6
Nicole Scotti
Gina Lisa
1100
7
Andrew Camp
Reel Life
1000
8
Erik Sanderson
Turn It Blue
950
9
Steven Deberry
Builder's Choice
950
10
Tony Huerta
Lo Que Sea
950
1
2
3
4
5
6
7
8
Top Lady Angler
Base Entry
Rank
Angler
Team
Points
1
Nicole Scotti
Gina Lisa
1100
2
Cecilia Davila
Anakalea
800
3
Jeannie Mauchline
Renegade
400
4
Ashley Haddock
Blue Sky
400
5
Laura Russell
Debaitable
400
6
Michelle Espinosa
Reel Lax
150
7
Michelle Keeney
Lunatico
150
8
Stef Manchaca
Triple Sea
150
Top Junior Angler
Base Entry
Rank
Angler
Team
Points
No live scoring to display yet.